Kiekvienas skirtingas darbo sektorius turi savo specifinius rūbus su kuriais atlieka tam tikrus darbus, taip ir maisto pramonės darbuotojai turi dėvėti tokius rūbus, kurie skirti maisto pramonei. Rūbai maisto pramonei visų pirma skirti užtikrinti maksimalią higieną ir švarą darbo vietoje bei patogumą ir komfortą darbuotojui. Kadangi žmonės dirbdami šioje srityje tiesiogiai dirba su maistu, tai šie darbo rūbai turi būti idealiai švarūs tam, kad užkirsti kelią įvairių nešvarumų plitimui.

Galite rasti įvairių maisto pramonės rūbų, tokių kaip aukštai skalbimo temperatūrai atsparūs marškinėliai, virėjo apranga - švarkai, kelnės, prijuostės. Svarbu tinkamai išsirinkti sau patinkanti ir darbo sąlygas atitinkantį darbo apranga. Ne ką mažiau svarbus kriterijus yra tai, kaip prižiūrėti maisto pramonės aprangą.

Taigi, kaip išsirinkti tinkamus darbinius rūbus maisto pramonei?

  • Siekiant maksimaliai sumažinti užteršimo riziką kišenės, antsiuvai, įvairios sagtys ir kitos išsikišusios drabužio detalės turėtų būti ne išorinėje, o vidinėje drabužio pusėje. Išimtis galioja išorinėms drabužio kišenėms, kuriomis būtina naudotis darbo metu, tačiau išorinės kišenės turėtų būti uždaros. Labiausiai rekomenduojama sagų alternatyva yra spaudės, kurios turėtų būti vidinėje medžiagos pusėje.
  • Kepuraitės yra viena svarbiausių maisto pramonės aprangos dalių. Kepuraitės yra būtinos kiekvienam maisto pramonės darbuotojui. Kepuraitės būna vienkartinės, medžiaginės, su snapeliu, su tinkleliu ar, dabar vis labiau populiarėjančios, virėjo kepurė (bandanos). Pastarosios taip pat gali būti užrišamos ar užsegamos velcro užsegimu.
  • Chalatai ir tunikos neturėtų būti ilgesni kelių, rekomenduojama, kad būtų be kišenių arba su vidinėmis kišenėmis. Taip pat rekomenduojama pasirinkti drabužį, kurio rankovių ilgį galima reguliuoti, tačiau užsegimai ties riešu turėtų būti sandarūs.
  • Kelnės maisto pramonei taip pat turėtų būti praktiškos, patogios, nevaržančios judesių. Dažniausiai pasirenkama darbo kelnės iš medvilnės audinio, kadangi dėvint tokias kelnes net ir karštoje aplinkoje jos išlaiko vėsą ir neleidžia sukaisti. 
  • Prijuostės tai paklausiausia maisto pramonės darbuotojų aprangos dalis. Jos gali būti medžiaginės, vienkartinės ar atsparios vandeniui. Prijuostės puikiai atlieka savo darbą, viską sugeria į „save“ ir neleidžia nešvarumams patekti ant rūbų. Dažniausiai yra naudojamos vandeniui atsparios prijuostės nuo kurių skysčiai tiesiog nubėga.
  • Avalynė darbui maisto pramonėje dažniausiai būna baltos spalvos. Avalynė, visų pirma, turi būti patogi, nespausti ir nebūti per didelė, taip pat rekomenduojama, kad avalynė būtų lengva ir nevargintų kojų visą darbo dieną. Avalynės pamušalas turėtų gerai išgarinti drėgmę, kad dirbant visą dieną kuo mažiau prakaituotų pėdos. 


Kaip tinkamai prižiūrėti aprangą, skirtą maisto pramonei, kad jos nesugadintume ir kuo ilgiau išlaikytume ją sterilią?

  • Skalbimas aukštoje temperatūroje – bakterijos iš drabužių geriausiai pašalinamos skalbiant aukštoje vandens temperatūroje – 60°C. Drabužius skalbiant itin aukštoje temperatūroje kyla rizika pakenkti audiniams, todėl vis daugiau ir dažniau populiarėja rūbai, atsparūs aukštai skalbimo temperatūrai, kuriuos galima skalbti ne tik 60°C, bet ir 95°C. Tokie rūbai nepraras savo spalvos, nesusitrauks ar kitaip nepakeis savo formos ir savybių.
  • Lyginimas garais – tai dar vienas būdas užtikrinti aukščiausią drabužių higienos standartą. Karšti garai kovoja su mikrobais ir bakterijomis ir sunaikina juos iki 99,99%. Taip pat garais drabužiai išvalomi ir dezinfekuojami giliau, todėl šis būdas yra vienas populiariausių. Kad būtų pasiekti optimalūs higienos rezultatai, rekomenduojama naudoti 60°C temperatūros garus.
  • Balinimas - baliklio veiklioji medžiaga, natrio hipochloritas, yra labai efektyvi, naikinant virusus ir bakterijas. Tereikia palaikyti baliklį 10–15 minučių ant rūbų ir tada juos išskalbti. Bus dar efektyviau jeigu po baliklio naudojimo rūbus išskalbsite 60°C temperatūros vandenyje.


'Rūbai maisto pramonei' nereiškia, kad rūbai skirti tik maisto fabrikuose ar cechuose dirbantiems žmonės. Į šią sąvoką įeina ir apranga virėjams, barmenams, padavėjams, virtuvės darbuotojams ir visiems kitiems, kurie dirba su maistu. Visi šios srities darbuotojai turi sąžiningai laikytis higienos standartų ir prižiūrėti savo darbinę aprangą taip, kad ji visada išliktų tvarkinga, švari ir sterili. Tik laikantis higienos standartų galima išvengti bakterijų plitimo.

Taigi, apibendrinę svarbiausius kriterijus žinome, kokią aprangą rinktis, ko reikėtų vengti ar atsisakyti ir svarbiausia kaip prižiūrėti virėjų rūbus, kad jie išliktu saugūs ir tvarkingi. Tik tinkamai išsirinkę aprangą darbo vietoje galėsite jaustis komfortiškai ir patogiai, ko pasekoje nenukentės darbo kokybė ir savo darbui galėsite atsiduoti visapusiškai.