Visi norime, kad darbo apranga kuo ilgiau išliktų graži ir tvarkinga  tačiau ne kiekvienas žinome kaip teisingai ja rūpintis. Būtent medicininės aprangos priežiūra gali skirtis nuo įprastų drabužių priežiūros, kadangi medicininė apranga turi išlikti sterili, kas ir yra reikalaujama dirbant medicinos srityje. Medicinine apranga rūpintis nėra taip sunku, kaip gali pasirodyti, tačiau reikia žinoti kelis faktus, kurie padės jūsų kasdieninėje medicininių rūbų priežiūros rutinoje. Prieš pradedant plauti ,skalbti ar kitaip apdoroti medicininę aprangą, turite žinoti iš kokios medžiagos ji pasiūta. Skirtingos medžiagos – skirtingi jų priežiūros būdai. Kad ir kokia kokybiška medžiaga gali pasirodyti, tačiau su neteisinga priežiūra ją galime negrįžtamai sugadinti.

Ši apranga dažniausiai gaminama iš medvilnės, poliesterio, lino. Šios medžiagos taip pat gali būti su elastanu. Elastanas – tai yra sintetinis pluoštas, kuris žinomas dėl didelio savo elastingumo, jis  yra tamprus, todėl rūbai su elastanu nevaržo judesių ir puikiai priglunda prie kūno. Dažniausiai medicininiai rūbai ir yra pasirenkami su elastanu dėl didesnio komforto ir patogumo jausmo.Kaip prižiūrėti skirtingų medžiagų medicininius rūbus

Medvilnė – tai yra augalinis pluoštas, gaunamas iš vilnamedžio augalų. Medvilnės pluoštas perdirbamas į siūlus, iš kurių yra gaminami minkšti, orui pralaidūs tekstilės audiniai. Medvilnė yra minkštas ir lengvas audinys, kuris puikiai sugeria drėgmę.

Spalvotus medvilnės audinius galima skalbti ne aukštesnėje nei 60°C  temperatūroje

Baltus medvilnės audinius galima virinti ir balinti

Galima skalbti automatinėje skalbimo mašinoje

Medvilninius drabužius patariama skalbti išvirkščia puse

Medvilnę  galima lyginti lygintuvu arba karštais garais

Medvilninius audinius galima džiovinti džiovyklėje

Poliesteris – tai yra sintetinis cheminis pluoštas, kurio gamybai naudojami naftos produktai. Poliesteris yra atsparus trinčiai, todėl jis gali ilgiau tarnauti nei kitos medžiagos. Poliesteris greitai džiūsta, mažai glamžosi.

Poliesterio audinius galima skalbti ne aukštesnėje nei 40°C  temperatūroje

Audinius, kurie  turi daug  poliesterio, reikia saugoti nuo karščio ir  tiesioginių saulės spindulių

Poliesterio audinius galima lyginti, tačiau su žemos temperatūros lygintuvu ar garais

Galima skalbti automatinėje skalbimo mašinoje

Poliesterio audinius galima valyti cheminiu būdu

Linas – tai yra techniniai augalai iš kurių gaminamas lino pluoštas. Linas yra labai tvirtas audinys, kuris puikiai sugeria drėgmę, todėl šiltuoju metų laiku dauguma žmonių renkasi lininius rūbus. Lino medžiaga šiek tiek glamžosi, tačiau tai nesukelia didelių problemų, nes jis yra lengvai lyginamas.

Spalvotus lininius audinius galima skalbti ne aukštesnėje nei 60°C  temperatūroje

Baltus lininius audinius galima skalbti iki 95°C  tempetaūros 

Baltus lininius audinius galima balinti su balikliais, kurių sudėtyje nėra chloro

Lininius audinius galima džiovinti džiovyklėje

Lininius audinius galima lyginti lygintuvu ar karštais garais

Kad ir kokios medžiagos medicininę aprangą turite, prieš ją skalbiant ar kitaip apdorojant būtina pažiūrėti į etiketę, kurioje nurodyta kaip tiksliai reikia ir galima prižiūrėti rūbą. Dažniausiai etiketėje yra nurodyti standartiniai ženklai, kurie  nurodo, kaip prižiūrėti audinį. Jeigu audinys yra maišytas iš kelių pluoštų, jo priežiūra skirsis, priklausomai nuo medžiagos kiekio sudėtyje. 


Dažniausiai sutinkami audinio priežiūros ženklai:


  • Skalbinių vonelė  - nurodo, kad audinį galima skalbti automatinėje skalbimo mašinoje. Skaičius skalbinių vonelės viduje nurodo kokioje  maksimalioje  temperatūroje  galima audinį skalbti
  • Trikampis – nurodo, kad audinį galima balinti 
  • Apskritimas kvadrato viduje – nurodo, kad audinį galima džiovinti džiovyklėje. Kuo daugiau taškelių apskritimo viduje, tuo aukštesnėje temperatūroje galima džiovinti audinį
  • Lygintuvas – nurodo, kad audinį galima lyginti. Kuo daugiau taškelių yra ligintuvo viduje, tuo aukštesnėje temperatūroje audinį galima lyginti
  • Apskritimas  – nurodo, kad audinį rekomaneduojama valyti sausu būdu
Apibendrinant medicininės aprangos priežiūrą, dažniausiai pasirenkama ta medicininė apranga, kurią galima skalbti nuo 60°C temperatūros ir lyginti lygintuvu iki 150°C. Aukštos temperatūros skalbimo ir lyginimo metu užkertamas kelias bakterijų plitimui ir  taip rūbai išlieka sterilūs ilgesnį laiką. 

Taigi, norėdami pasirūpinti savo medicinine apranga nepamirškite atsižvegti į tai, iš kokio  audinio  ji yra pagaminta. Išsiaiškinę  ką reiškia ženklai ant aprangos etiketės, galite  drąsiai savo aprangą skalbti, valyti sausu, šlapiu ar cheminiu būdu,  balinti, džiovinti ar kitaip apdoroti. Tik etiketės nurodymų laikymasis leis jums džiaugtis savo medicinine apranga ilgesnį laiką t.y. spalva neišbluks, medžiaga nesusivels ir rūbas nepraras formos. Taip pat, reikia nepamiršti ir  to, kad kuo natūralesnius skalbiklius naudosite, tuo labiau audinys nepakis ir nepraras savo savybių.