Medicininė apranga - tai neatsiejama gydytojų, sveikatos priežiūros specialistų ir kitų medicinos darbuotojų darbo dalis. Tokią aprangą renkasi dirbantys ligoninėse, poliklinikose, odontologijos klinikose , kosmetologijos kabinetuose, veterinarijos klinikose ar net dirbantys grožio srityse. Ši apranga labai svarbi medicinos darbuotojo darbo ir įvaizdžio dalis, kuri turi būti tvarkinga, estetiška, patogi taip pat ji turi atitikti tam tikrus darbo reikalavimus. Medicininės aprangos rūšys ir stiliai yra skirtingi, dėl to renkantis medicininę aprangą reikia įsivertinti kurie aprangos kriterijai jums yra svarbiausi. 


Norint jaustis patogiai, komfortiškai ir produktyviai - tinkamai pasirinkta medicininė apranga yra būtinybė. Žmonės, dėvintys medicininę aprangą dažniausiai dirba medicinos srityje, kuri reikalauja ilgų valandų darbe. Kad ilgomis darbo valandomis apranga nesudarytų jokių kliūčių ir diskomforto, aprangą reikia rinkis atsakingai. 


Visais laikais gydytojo profesija buvo viena iš gerbiamiausių, tačiau senais laikais ir gydytojai neturėjo specialios aprangos, skirtos būtent jiems. Senais Romos Imperijos laikais gydytojai neturėjo dar pakankamai daug  žinių, todėl pagrindinę informaciją apie ligas dažniausiai sužinodavo iš Hipokrato knygų. Būtent iš Hipokrato knygų romiečiai sužinojo apie tai, kad daugybė ligų yra perduodamos per artimą kontaktą su žmonėmis. Tad, kad neapsikrėsti paciento apžiūros metu ir buvo sugalvotas apsauginis kostiumas.





Šiuolaikinėje medicinoje yra labai paplitus įvairiaspalvė medicininė apranga, tiek tarp jaunimo, tiek tarp vyresnio amžiaus žmonių. Jau seniai medicininė apranga nėra tik įprasti balti nuobodūs rūbai. Pastaruoju metu itin populiaru dėvėti spalvotas medicinines aprangas, kurias gali pasiūlyti Lietuvos gamintojai tokie kaip Glovė, Lija Rūbai, Suturalba. Taip pat galima derinti švarko ar tunikos spalvas su kelnėmis arba atvirkščiai - pasirinki skirtingas spalvas ir būti spalvotam.

Kalbant apie medicininę aprangą turime žinoti, kad ji turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų.


Privalumai renkantis medicininę aprangą:

Didelis spalvų pasirinkimas

Galima rinktis norimo ilgio ir stiliaus

Galima rinktis rankovių ilgį

Galima rinktis užsegimo tipą

Medžiagos pasirinkimas

Dažniausios klaidos renkantis medicininę aprangą:

Pasirenkama netinkama medžiagos sudėtis

Pasirenkama netinkama spalva 

Pasirenkamas per mažas ar per didelis dydis

Pasirenkamas netinkamas aprangos stilius

Pasirenkamas netinkamas užsegimo tipas



Medicininės aprangos rūšių yra pačių įvairiausių, tiek vyrams, tiek moterims, tad kiekvienas atras sau tinkamiausią variantą. Vertėtų atkreipti dėmesį kokios būtent medicininės aprangos jums reikia ir su kokia apranga jaustumėtės patogiausiai. 


Medicininės aprangos rūšys:

Medicininės kelnės – gali būti su kanteliu arba be jo, taip pat laisvo stiliaus arba prigludusios, tiesaus kirpimo ar siaurėjančios, galima rinktis elastinę juosmens gumą arba raištelius

Medicininiai švarkeliai – dažniausiai renkamasi trumpomis arba pusilgėmis rankovėmis, laisvesnio stiliaus arba įliemenuoti ir prigludę

Medicininiai chalatai – dažniausiai būna laisvesnio stiliaus ir renkamasi ilgomis rankovėmis

Medicininiai puschalačiai – vis labiau populiarėjantis variantas, dažniausiai renkamasi trumpomis rankovėmis

Medicininės pižamos – susideda iš dviejų dalių t.y. kelnių ir viršutinės dalies, kuri dažniausiai būna be jokių užtrauktukų ar kitų užsegimų

Medicininiai kostiumai ir komplektai – taip pat susideda iš dviejų dalių t.y. kelnių ir viršutinės dalies, kuri gali būti siuvama pagal jūsų pageidavimus (norimo ilgio rankovės ir užsegimai)

Medicininės suknelės – populiaru tarp jaunesnio amžiaus moterų, dėvima kaip suknelė, taip pat galima rinktis norimą užsegimo tipą ir rankovių ilgį


Medicininiai švarkeliai, chalatai ir puschalačiai skiriasi tuo, kad švarkeliai būna trumpesni, dažniausiai švarkelius renkasi trumpomis rankovėmis, o chalatus - ilgomis. Renkantis abu šiuos variantus galimas skirtingas užsegimų variantas (spaudės ar užtrauktukas). Medicininė pižama nuo medicininio kostiumo skiriasi tuo, kad dažniausiai medicininės pižamos viršutinė dalis būna be užsegimų (maunama per viršų). Medicinines kelnes taip pat galima rinktis laisvesnio stiliaus, tiesaus kirpimo ar siaurėjančias, pastarosios populiarios tarp jaunesnio amžiaus žmonių. Medicininių kelnių liemuo taip pat būna su guma arba su raišteliais. 




Renkantis medicininę aprangą vertėtų atkreipti dėmesį iš kokios medžiagos apranga pasiūta. Ar jūs norite paprasčiausio sintetinio audinio ar medvilnės švelnumo. Galbūt esate alergiškas sintetikai ir galite dėvėti tik šimtaprocentinę medvilnę. Taip pat ne ką mažesnis kriterijus yra aprangos pasiuvimo stilius ir žinoma spalva. Pagal savo figūra galima kuo puikiausiai prisitaikyti sau tinkamiausio stiliaus švarkelį ar kostiumą. Žinant savo figūros tipą medicininę aprangą galima rinktis būtent pagal tai. Reikia nepamiršti, kad medicininė apranga yra gaminama nuo mažiausių iki didžiausių dydžių, tad sau tinkamą aprangą išsirinks kiekvienas. Spalva taip pat labai svarbus aspektas renkantis medicininę aprangą. Balta medicininė apranga visuomet bus pirmoje vietoje tarp visų galimų variantų, tačiau vis daugiau medicinos darbuotojų renkasi spalvotas medicinines aprangas. Spalva visiškai neturi įtakos kokybei, tad medicininė apranga puikiai skalbiasi ir yra atspari dezinfekcijos priemonėms. 


Jeigu darbas intensyvus, tai medicininė apranga turėtų būti trumpomis rankovėmis, medžiaga minkšta ir elastinga. Medicininių rūbų sudėtyje turėtų būti daugiau sintetikos, nes ji greičiau išgarina prakaitą. Jeigu darbo temperatūra kaitaliojasi pvz: tai šiltas priimamasis ar kabinetas, tai laukas - tuomet praverčia medicininis chalatas ilgomis rankovėmis. Pastarųjų didelį pasirinkimą siūlo gamintojas Portwest. 


Apibendrinant medicininę aprangą – tai yra viena svarbiausių mediko įvaizdžio dalių. Stilinga, madinga ir patogi medicininė apranga suteikia kiekvienam medikui daugiau pasitikėjimo savimi ir taip pat padeda formuoti atsakingo darbuotojo įvaizdį. Atsižvelgdami į tai, skirtingi medicininės aprangos gamintojai siūlo itin platų medicininės aprangos pasirinkimą.


Taigi, renkantis medicininę aprangą pirmiausia atkreipkite dėmesį į aprangos patogumą, ji turi būti tinkama jūsų darbo sąlygoms. Taip pat nepamirškite, kad medicininės aprangos modelį reikia rinktis ir pagal savo kūno formas, kuo tinkamesnę medicininę aprangą išsirinksite, tuo geriau ir patogiau jausitės darbo aplinkoje. Renkantis medicininę aprangą reikia nepamiršti ir drabužių sudėties, jeigu pasirinksite  medicininę aprangą su elastanu – tikrai neprašausite ir jausitės komfortiškai ilgas darbo valandas.