Medicininiai chalatai yra pati populiariausia ir neatsiejama medicinos darbuotojų aprangos dalis. Kaip ir medicininiai švarkeliai ar suknelės, taip ir medicininiai chalatai turi labai didelę svarbą aprangos įvaizdžiui. Norint darbe jaustis komfortiškai, patogiai ir profesionaliai svarbu žinoti kaip tinkamai išsirinkti vieną ar kitą medicinį rūbą.
Vienas pagrindinių aspektų renkantis medicininį chalatą yra medžiaga, iš kurios jis yra pasiūtas. Medicininiai chalatai gaminami iš daugybės skirtingų medžiagų. Vienos populiariausių medžiagų yra medvilnė ir poliesteris.
Medvilnė – yra bene labiausiai paplitusi medžiaga rūbams. Medvilnė yra labai laidi orui, todėl kūnas mažiau prakaituoja. Medvilninis audinys yra malonus odai, nedirgina ir nekelia alergijos, todėl medvilninius rūbus neretai renkasi tie žmonės, kurie yra alergiški sintetiniams audiniams. Spalvoti medvilniniai rūbai gerai išlaiko spalvą, todėl net ir po daug skalbimų spalvotas audinys nenublunka, nenusikalbia ar kitaip nepakeičia savo savybių. Medvilninis audinys yra tvirtas, todėl chalatas, pasiūtas iš medvilnės, tarnaus ne vienerius metus tinkamai prižiūrimas. Taip pat medvilnė yra puikus šilumos laidininkas, todėl su medvilniniu chalatu nesušalsite ir šaltuoju sezonu.
Ne ką mažiau populiari medicininių chalatų medžiaga yra poliesteris. Poliesteris – yra dirbtinis cheminis sintetinis pluoštas, išgaunamas iš naftos. Poliesteris dėl savo didžiulės paklausos užima antrą vietą pasaulyje po medvilnės. Poliesterio medžiaga turi didelį atsparumą glamžymuisi, iš poliesterio pasiūti rūbai puikiai išlaiko savo formas, taip pat poliesterio audinys yra pigesnis už medvilnės audinį. Poliesterio audinys yra atsparus dilimui, taip pat pasižymi geru atsparumu cheminės medžiagoms, tokioms kaip rūgštims, šarmams, balikliams. Todėl norint išlaikyti baltą ir sterilų chalatą, be abejonės galima naudoti baliklius. Bet prieš skalbimą būtinai atsižvelkite į chalato skalbimo instrukcijas.
Taip pat, renkantis medicininį chalatą, yra svarbu jo modelis, rankovių ilgis, užsegimo tipas. Chalato modelį patartina rinktis pagal savo darbo specifiką ir ar bus patogu dirbti su trumpesniu ar ilgesniu chalatu. Bendrosios praktikos medikai, chirurgai, operacinės darbuotojai dažniausiai renkasi ilgesnius chalatus, tuo tarpu seselės, asistentės renkasi trumpesnius chalatus. Rankovių ilgis taip pat svarbus rodiklis medicinoje. Operacinėse ir ten, kur yra didelė infekcijų tikimybė rekomenduojama dėvėti chalatus ilgomis rankovėmis apsaugant tiek save (mediką), tiek pacientą. Tose medicinos srityse, kur nėra sąlyčio su krauju galima dėvėti chalatą ir trumpomis rankovėmis. Taip pat reikėtu atsižvelgti ir į darbo aplinkos temperatūrą, jeigu kabinete yra pakankamai šilta, tuomet yra dėvimas chalatas trumpomis rankovėmis, jeigu darbas yra mažiau apšildomose patalpose ar dirbant reikia išeiti į lauką, tokiu atveju rekomenduojama dėvėti chalatą ilgomis rankovėmis. Užsegimas taip pat svarbus medicininių chalatų gamyboje. Užsegimo tipai gali būti keli: spaudęs, sagos, užtrauktukas. Spaudęs ir užtrauktukas neretai būna metaliniai, todėl, jeigu darbo aplinkoje yra draudžiama prie savęs turėti metalinių daiktų, tokiu atveju puiki išeitis sagos, kurios dažniausiai būna plastmasinės.
Renkantis medicininį chalatą spalva didelės įtakos neturi, tačiau yra spalvų, kurias renkasi būtent vienos, ar kitos srities specialistai. Iš esmės spalvos gali tiek išryškinti ir pabrėžti privalumus, tiek paslėpti trūkumus. Dažnai medicininės aprangos spalvas lemia sveikatos priežiūros įstaigos nuostatai, tačiau jeigu taip nėra – sveikatos priežiūros specialistai turi pilną teisę rinktis tokias spalvas, kokias tik pageidauja. Neretai medicininių chalatų spalvos turi reikšmę: nurodo personalo pareigas, tam tikrus kabinetus, kuriuose dirbama, taip pat pagal spalvas galima identifikuoti kokias procedūras atlieka tam tikrą spalvą dėvintis žmogus.
Taip pat, renkantis chalatą darbui medicinoje, reikia nepamiršti ir atkreipti dėmesį ar medžiaga yra sertifikuota. Dažniausiai audiniai yra sertifikuojami EN ISO ir Oeko-Tex sertifikatais.
• EN ISO kokybės standartai yra pritaikomi prie veiklos sričių, kuriose yra dirbama ir taip standartizuojami audiniai, kurie atitiks darbo sąlygas. ISO užtikrina, kad gamintojas tiekia produktą, kuris atitinka įstatymų ir reglamentų reikalavimas
• Oeko-Tex siekia saugoti planetą per atsakingą prekybą. Oeko-Tex atlieka tekstilės gaminių kokybės kontrolę, reguliuoja ir nustato cheminių medžiagų normas audiniuose
Taigi, renkantis medicininį chalatą, atsižvelgus į pagrindinius kriterijus, galima kuo puikiausiai išsirinkti sau tobulai tinkantį variantą. Tereikia išsirinkti chalatą, kuris bus tinkamiausias jūsų darbo sąlygose, teisingai išsirinkti medžiagą, dydį, pasiuvimo tipą ir jo spalvą. Pagal savo nustatytus kriterijus išsirinkus tinkamą chalatą darbui, darbe jausitės komfortiškai ir patogiai. Tinkamas dydis nevaržys kūno judesių, tinkamas užsegimo tipas nesukels diskomforto o išsirinkta tinkama spalva pabrėžia privalumus ir paslepia trūkumus.
Norime priminti jei nerandate tinkamo varianto sau, galite susisiekti su mumis kontaktuose nurodytais kontaktais ir užsisakyti individualiai pasiūtą chalatą būtent jums.
Palikti komentara